Jelenlegi hely

Az ősfasizmus szaga - Öt írás az erkölcsről - Európa Kapszula Könyvtár

Az ősfasizmus szaga - Öt írás az erkölcsről - Európa Kapszula Könyvtár

Kötésmód: 
puha kötés
Oldalszám: 
144
Kiadás dátuma: 
2022
Olvasási idő:
3-4 óra
Umberto Eco (1932–2016) olasz szemiotikaprofesszor, tudománytörténész, középkorász, esszéista – s nem mellesleg világhírű regényíró. 1980-ban robbant be a szépirodalom világába A rózsa neve című középkori krimivel, melyből Sean Connery főszereplésével nagy sikerű film is készült. Népszerűségét csak tovább növelte A Foucault-inga, A tegnap szigete,...Bővebben >>
RAKTÁRON - Küldési idő: 4-5 nap
- 13%

Bővebben...

Umberto Eco (1932–2016) olasz szemiotikaprofesszor, tudománytörténész, középkorász, esszéista – s nem mellesleg világhírű regényíró. 1980-ban robbant be a szépirodalom világába A rózsa neve című középkori krimivel, melyből Sean Connery főszereplésével nagy sikerű film is készült. Népszerűségét csak tovább növelte A Foucault-inga, A tegnap szigete, a Baudolino és A prágai temető című regényeivel.
Az ősfasizmus szaga című kötetének írásai – melyek eredetileg alkalmi, folyóiratokban megjelent publicisztikák és előadásszövegek – a megjelenésük óta eltelt 25–30 év alatt sem vesztettek szellemi frissességükből, bölcsességükből, éleslátásukból, szenvedélyes vitakészségükből és aktualitásukból.
Gondolatok a háborúról, a bevándorlásról, a toleranciáról, a média politikai kisajátításáról, az istenhitről – és leghangsúlyosabban: hogyan tudja újabb és újabb köntösben belopni magát a mindenkori életünkbe a fasizmus? Mik azok a jellegzetességei egy államhatalomnak, amelyek alapján kétségtelenül felismerhető ez a félelmetes ideológia? Eco tételesen felsorolja ezeket a sajátságokat, így mindenki számára világosan eldönthetővé válik: felrémlik-e a fasizmus ködképe abban a rendszerben, amiben él.

Adatok

Kötésmód: 
puha kötés
Oldalszám: 
144
Kiadás dátuma: 
2022

A szerzőről

Umberto Eco (Alessandria, 1932. január 5. – Milánó, 2016. február 19.) olasz író, szemiotikus, irodalomkritikus és filozófus, a modern európai kultúra nagy irodalmára és tréfamestere.

Alessandriában, egy észak-olaszországi kisvárosban született, melynek megalapításáról szeretetteljesen mesél Baudolino (2000) című regényében. Itt töltött gyermekéveit meséli el alteregója, a naiv-cinikus kiadói szerkesztő Jacopo Belbo írásain és emlékezésein keresztül A Foucault-inga (1988) c. regényében. Édesapja azt szerette volna, ha ügyvéd lesz a fiából, de ő inkább a Torinói Egyetem irodalom és középkori filozófia szakát választotta. Tudományos pályafutását középkor-kutatóként kezdte, 1954-ben Aquinói Szent Tamásról írt filozófiai doktori disszertációt a torinói egyetemen. Később vizuális kommunikációt és esztétikát kezdett tanítani a különböző észak-olasz egyetemeken: Torinóban, Milánóban és Bolognában, közben szerkesztőként dolgozott a RAI-nál és a Bompiani kiadónál (1959–1975).

Ismertséget A rózsa neve (1980) c. regényével tett szert.  A hírnév megnyitotta a befogadás kapuit következő regénye, A Foucault-inga (1988) előtt. A tegnap szigete (1994) már igazi nehéz, barokk műveltség-regény, Eco részéről pedig igen izgalmas, briliánsan véghez vitt stílusgyakorlat, ami egy hajótörött montferratói ifjú elmélkedéseit írja le a 17. századból. A Baudolino (2000) egy kedves-ravasz pikareszk regény egy nagyotmondó fraschetai fiúról, akit Barbarossa Frigyes magához vesz, kitaníttat. Rafinált narratíva és elbeszélői egyszerűség jellemzi a regényt. Amilyen nehezen olvasható A tegnap szigete vagy A Foucault-inga, olyan olvasmányos és szórakoztató a Baudolino.

Kedvenc kategóriák

Cookies