Jelenlegi hely
A demokrácia lassú haldoklása
További ajánlataink
Bővebben...
Polarizálódó társadalmak, a nyugati világ kríziséből és az autokratikus rendszerek felől érkező fenyegetésből táplálkozó válsághangulat, bürokratizálódás, az identitáspolitika abszurd túlzásai, a szuverenitásukat őrizni igyekvő nemzetek és a szupranacionális szerveződések közti konfliktusok, tolerancia és cancel culture, populizmus és elitizmus – mindezek a fogalmak, folyamatok 21. századi mindennapjaink megkerülhetetlen részévé váltak.
Hogyan lehetséges megőrizni tisztánlátásunkat ebben a végletesen átideologizált hatalmi-szemantikai-mediális térben, ahol a ránk zúduló hírek, képek és jelenségek éppen az emberi együttélés legnemesebb eszméjének, a demokráciának a lényegét fedik el előlünk?
Janne Haaland Matlary korunk legkritikusabb kérdéseire fókuszál, és válaszaival értelmező alternatívát kínál az eligazodáshoz.
„A demokráciában három fogalom elengedhetetlen: állampolgári egyenlőség (esélyegyenlőség és egyenlő politikai státus), gondolat- és szólásszabadság, valamint racionalitás a politika vitáiban és folyamataiban (vagyis tárgyszerűség). És persze az önrendelkezés joga – az igazi nemzetállami demokrácia alapja.”
Dr. Janne Haaland Matlary (1957)
A norvég politikus és szakíró kereszténydemokrata színekben külügyi államtitkár volt a Bondevik-kormányban (1997–2000). Később dolgozott a norvég Nemzetvédelmi Bizottságban és az oslói központú Béke és Emberi Jogok nevű szervezet kuratóriumában, valamint a davosi Világgazdasági Fórum globális kérdésekkel foglalkozó tanácsában. Különböző norvég lapok külügyi rovatait vezette.
Jelenleg a nemzetközi politika professzora az Oslói Egyetem Politikatudományi Karán. Szakterülete az Európai Unió mint politikai rendszer, annak kül-, védelem- és biztonságpolitikája, emellett különös figyelmet fordít az emberi jogok szerteágazó kérdéskörére.
Az európai kultúrával és politikával kapcsolatos munkásságáért Subiaco bencés közössége 2007-ben neki ítélte oda a Szent Benedek-díjat. 2009-ben XIV. Benedek pápa a Pápai Tudományos Akadémia társadalomtudományi ágának élete végéig szóló tagságával ismerte el tevékenységét. A Magyar Érdemrend lovagkeresztje polgári tagozat kitüntetés díjazottja (2020), a Szuverén Máltai Lovagrend dámája.
Férje dr. Matláry Árpád – az ő édesapja születésekor még a Mauksch nevet viselte, és ennek révén Mikszáth Kálmán feleségével, Mauks Ilonával állt rokonságban. Négy gyermekük van.