Jelenlegi hely
A gyümölcskertész
További ajánlataink
Bővebben...
A vén Ather Ownby, eltökélt erdőlakóként békében él a természettel kis kunyhójában, egy lepusztult almáskert mellett. Évek óta őriz egy ismeretlen holttestet, amely titokzatos módon került a permetezőszer betontartályába. Athernek fogalma sincs róla, hogy a holttest annak a fiúnak az apjáé, akinek megkísérli átadni tudását a hegyekről és az erdőkről, arról a világról, melyet pusztulásra ítélt a terjeszkedő civilizáció. A két világháború között játszódó, apránként kikerekedő történetben a szereplők sorsa úgy fonódik egymásba, hogy ők maguk jószerivel nem is tudnak róla, és mintha nem is maguk cselekednének, hanem a dolgok csak megtörténnének velük.
A regény néhány erőteljes vonással fölvázolt helyzeteivel és alakjaival, a létfenntartásért törvényen kívül is elszántan küzdő kisemberek életének ábrázolásával és plasztikus pillanatfelvételeivel az Appalache-hegység déli tájairól rögtön teljes fegyverzetben állítja elénk az immár kortárs klasszikussá vált írót. Cormac McCarthy első regénye, az 1965-ben megjelent A gyümölcskertész méltó nyitánya az amerikai író életművének.
Adatok
A szerzőről
Cormac McCarthy (Providence, 1933. július 20. – Santa Fe, 2023. június 13.) amerikai regény- és színdarabíró. Műveit gyakran hasonlítják William Faulkneréhez. Harold Bloom amerikai irodalmár Thomas Pynchon, Don DeLillo és Philip Roth szerzőkkel együtt a mai Amerika legjobb írójaként emlegeti.
McCarthy Providence-ben, Rhode Island államban született, de főként Tennessee-ben nőtt fel. 1951-ben beiratkozott a Tennessee Egyetemre, de otthagyta, hogy csatlakozzon az Egyesült Államok Légierejéhez. Első regénye, A gyümölcsöskert őre, 1965-ben jelent meg. A MacArthur-ösztöndíj lehetővé tette számára, hogy az amerikai délnyugatra utazzon, ahol megírta következő regényét, a Véres délköröket (1985), amelyet sokan az amerikai irodalom egyik legnagyobb művének tartanak. Először a Vad lovak (1992) című regényével ért el széles körű sikert, amelyért megkapta a Nemzeti Könyvdíjat és a Nemzeti Könyvkritikusok Körének díját. Ezt követte az Átkelés (1994) és A síkság városai (1998), amelyek a Határvidék trilógia részei. 2006-os regénye, Az út, elnyerte a Pulitzer-díjat.
McCarthy több művét is adaptálták filmre, köztük a Nem vénnek való vidéket, amely négy Oscar-díjat nyert, köztük a legjobb film díját.