Jelenlegi hely
Ki áll az élen - hadvezér vagy menedzser? - Hadvezérek és cégvezetők összevetése a vezetés művészete szenszögéből
További ajánlataink
Bővebben...
Malcolm Gladwell az ezredfordulón tört be az üzletelés irodalmába egy új stílussal. Néhány könnyen olvasható esszé, egy fedőlap alatt. Az új szelek, mint leggyakrabban, ellenállásba ütköztek. Az üzletelés műfajának vaskalapos kézikönyv- és cikkírói mindent megtettek, hogy az olvasókat visszatartsák a könnyen olvasható, de nem is olyan könnyen emészthető írásoktól. Bujtor László könyve is az új szelek része. Meggyőződésem, hogy a kortárs olvasó sok mindenről akar tudni keveset, és majd ő összerakja a saját összképét.
Kevés könyv vizsgálja az üzletelésbe betolakodott fogalmak sorsát. Néha ildomos a fogalmak egyik diszciplínából a másikba való vándorlása, ahogy Charles Handy írja, a relativitáselmélet abból származott, hogy az élet egyik területéről kölcsönvettek valamit és metaforaként alkalmazták egy másik területen. Ugyanitt arra hívja fel a figyelmet, hogy az emberek megpróbáltatásairól és örömeiről Tolsztojtól és Dosztojevszkijtől többet lehet tanulni, mint bármely más diszciplínából. Az üzletelésbe betolakodott fogalmakat a harcászat, az operációkutatás, az informatika és a pszichológia misszionáriusainak köszönhetjük. Bujtor László könyve hiánypótló lehet, hiszen keresi a harcászat fogalmainak helyét az üzletelésben.
Egy kortárs üzleti könyv legyen olvasható és elgondolkodtató, maradjon meg benne a kétely. A tuti maradjon meg a kézikönyvek fölségterületének. Az olvasó ne a konyvből kapja meg a tutit, hanem abból a gondolkodásból, amire a könyv sarkalja. Ajánlom ezt a könyvet azoknak, akik egy kicsit hosszabb repülőúton inkább tanulnának, mint unatkoznának. A gyors receptekre vágyó világban még botorkál néhány olyan ember, akinek jót tesz, ha meglátja, hogy a gondolkodás nem bűn. A Nobel emlékdíjas Daniel Kahnemann mondta: "Az ember éppen úgy képes önálló gondolkodásra, mint a macska úszásra. Megteszi, ha rákényszerül, de jobban szereti nem tenni".