Powered by Smartsupp

Jelenlegi hely

A Kossuth-párttól a kitelepítésig - Egy Horthy-miniszter emlékiratai
- 13%

A Kossuth-párttól a kitelepítésig - Egy Horthy-miniszter emlékiratai

Kötésmód: 
puha kötés
Oldalszám: 
504
Kiadás dátuma: 
2022
Olvasási idő:
12-13 óra
Nagy Emil (1871–1956) volt igazságügy-miniszter, egykori Kossuth-párti képviselő, kiemelkedő személyisége volt az 1945 előtti Magyarország történelmének. A kaposvári születésű, akkoriban sztárügyvédnek számító jogász már fiatalon csatlakozott a Kossuth-párthoz. A Tisza István bukását követő 1905-ös választásokon Kossuth Ferenc híveként került be a...
RAKTÁRON - Küldési idő: 4-5 nap

Bővebben...

Nagy Emil (1871–1956) volt igazságügy-miniszter, egykori Kossuth-párti képviselő, kiemelkedő személyisége volt az 1945 előtti Magyarország történelmének. A kaposvári születésű, akkoriban sztárügyvédnek számító jogász már fiatalon csatlakozott a Kossuth-párthoz. A Tisza István bukását követő 1905-ös választásokon Kossuth Ferenc híveként került be a parlamentbe, és 35 éven át képviselte választókerületét.

1923-ban igazságügy-miniszter volt, ám később összeütközésbe került Bethlen István miniszterelnökkel és lemondott. Ezt követően hosszabb utazásokat tett Angliába. Alig ismert, hogy Nagy Emilnek kiemelt szerepe volt abban, hogy az angol politikai elit, a média és a diplomácia prominensei a magyar revíziós elképzelések támogatói lettek. Angliában barátságba került Lord Rothermere brit sajtómágnással is.

Két felesége tragikus körülmények között hunyt el, harmadik házasságát Göllner Máriával köti, aki a hazai antropozófia és a Waldorf-pedagógia megteremtője. 1926-ban Nagy Emil házában alakult meg az első Waldorf elvű iskola Magyarországon.

Nagy Emil jelentős közéleti publicisztikai tevékenységet is kifejtett, amely során ellenezte a Hitlerrel való együttműködést, emiatt a nyilasok megpróbálták letartóztatni. Ám az igazi megpróbáltatásokat az 1945 utáni kommunista diktatúra hozta el számára. Az 1950-es években Budapestről az elsők között telepítették ki egykori választókerületének központjába, azzal a céllal, hogy megalázhassák. Ám hívei olyan szeretettel vették körül egykori képviselőjüket, amit a diktatúra nem tűrhetett, ezért egy tanyára hurcolták, ahol embertelen körülmények között kellett élnie.

1956. augusztus 20-án, Szent István napján, délelőtt 10 órakor halt meg, abban az órában, amikor korábban mindig a Szent István-napi ünnepségre indult. Nem érte meg a forradalmat és a magyarországi helyzet javulását. Nagy Emil, 1946 nyarán Rostás-pusztán, 75 éves korában, szinte egyetlen ihlet lendületében két hónap leforgása alatt írta meg emlékiratait, amely páratlanul érdekes és izgalmas kordokumentum napjaink olvasói számára is...

Adatok

Kötésmód: 
puha kötés
Oldalszám: 
504
Kiadás dátuma: 
2022

Kedvenc kategóriák

Cookies