Jelenlegi hely
Történelemóra
További ajánlataink
Bővebben...
Frantisek Pláteník, a költő veje - kutatásának köszönhetően az Állambiztonsági jegyzőkönyvek tükrében ismerkedhetünk meg egy elfeledett, meghurcolt, 1956 miatt bebörtönzött felvidéki magyar költő, műfordító életével és munkásságával.
Babos László a Fáklya, illetve A HÉT felvidéki újságnak, a Csemadok KB hetilapjának a lektora és szerkesztője volt 1957 október 1-ig, amikor az A HÉT szerkesztősége eddig ismeretlen besúgójának feljelentése alapján a Csehszlovák Állambiztonság (Štb) emberei letartóztatták, a titokban terjesztett Történelemóra című verse miatt.
Ettől a pillanattól kezdve, minden közlési jogtól és szerkesztői munkakörtől eltiltották.
Ugyan a pozsonyi börtönből amnesztiával szabadult, de a regnáló kommunista hatalom Csehszlovákiában lehetetlenné tette a költő megélhetését, létezését.
Két házassága ment tönkre az anyagi gondok miatt. Ezért kihasználva az 1968-as eseményeket Babos László az új családjával (harmadik feleségével és két gyermekével) Bécsbe emigrált, ott felvették a zsidó vallást, nevet változtattak és Izraelben telepedtek le. Azóta, az első családjából származó két lánygyermeke és a költő testvérei, hozzátartozói csak annyit tudnak róla, hogy 1971-ben egy arab fegyveres merénylet áldozata lett. Feltételezik, hogy az új családja valamennyi tagját meggyilkolták, mert azóta semmi hír nincs felőlük. A Pozsonyi Izraeli Nagykövetség pedig nem hajlandó a történtekről információt kiadni, mert már egy közvetlen hozzátartozója (gyermeke) sem él, aki ezt most kérhetné.
A költő életéről, szerkesztői, fordítói és lektori tevékenységéről volt munkatársai nyilatkoznak a könyvben.
A vele történtekről, a személyes tragédiájáról pedig az előkerült Állambiztonsági jegyzőkönyvek "beszélnek" hátborzongató hitelességgel és megdöbbentő részletességgel. Néhány, korábban újságban közölt művét sikerült megtalálnunk, amit a könyvben közkinccsé tettünk.