Jelenlegi hely
Földre néző szem - Égre néző lélek - Gárdonyi Géza füveskönyve
További ajánlataink
Bővebben...
A lélek sebeit gyógyító füveskönyvében Gárdonyi Géza fiai és tanítványai figyelmébe ajánlja bölcs, intő és őrködő gondolatait, amelyek reményei szerint az ifjak javát szolgálja. A magasztosabb témák – mint például a lélek, hit, felebaráti szeretet vagy életcél – mellett kitér a hétköznapok dolgaira is: többek között az udvariasság, a pénz, a kenyér vagy a dohányzás kérdéskörére.
„A könyvre adott pénz látszólag eldobott pénz. Mint a vetőmag.”
„Minden, amit szépnek látok, növeli lelkem világosságát. Erősebb, jobb, istenibb vagyok tőle. Minden, amit gyűlölök és mégis foglalkozom vele, csökkenti lelkem erejét és világosságát. A gyűlölet felhőként vonul át az emberi lelken, s nagysága és vastagsága arányában fedi el a napot.”
„Az emberek megmossák az arcukat, kezüket, de vajon hányan vannak azok, akik mindennap megmossák a lelküket is?”
„A múlt nem a tied, csak az utána vonuló árnyék. A jövő nem a tied, csak az elébed vetülő sugara. Az óra a tied, csupán az óra, amelyben élsz. Ne siess ki belőle, ha napfényes, virágos békességgel teljes: a világ minden üzlete nem ér fel a szívnek egy boldog órájával.”
Adatok
A szerzőről
Gárdonyi Géza (eredeti nevén Ziegler Géza, Agárdpuszta, 1863. augusztus 3. – Eger, 1922. október 30.) író, költő, drámaíró, újságíró, pedagógus, a Magyar Tudományos Akadémia tiszteleti tagja. Korának sajátos figurája, egyik irodalmi körhöz sem sorolható tagja volt. Életműve átmenetet képez a 19. századi romantikus, anekdotikus történetmesélés és a 20. századdal születő Nyugat-nemzedék szecessziós, naturalista-szimbolista stíluseszménye között.
A pályafutását 1881-ben népiskolai tanítóként kezdő, majd 1885 után újságíróként folytató Gárdonyi 1897 után vidéki visszavonultságban alkotott („az egri remete”), szépírói munkásságának szentelve életét. Pályáját folyamatos útkeresés, tematikai és formai kalandozás jellemezte, prózaírói életműve ennek fényében három korszakra osztható. Az 1890-es években írt népies hangvételű novellái és elbeszélései hozták meg számára a kortársak elismerését (Az én falum, 1898), de az utókor elsősorban a századfordulót követő évtizedben keletkezett történelmi regényei révén ismeri (Egri csillagok, 1901; A láthatatlan ember, 1902; Isten rabjai, 1908), illetve a magyar lélektani regény korai darabjainak szerzőjét tiszteli személyében (Szunyoghy miatyánkja, 1913; Ida regénye, 1920). Bár költői és drámaírói munkássága kevésbé bizonyult maradandónak, szintén jelentős. Az 1900-as években a szórakoztató célú népszínművek kliséin túllépve lélekábrázoló jellegű népies történeteket dramatizált színpadra (A bor, 1901).
Gárdonyi írói nevét születési helyszíne, a szomszédos Gárdony után választotta, és az 1890-es évektől pedig kizárólagosan ezt tüntette fel művei fejlécén. Gárdonyi Géza életműve és sokszínűsége a magyar irodalom egyik kiemelkedő pillére, és művei ma is olvasottak és szeretettek.